29 marca 2019

Jak będzie wyglądać pieniądz w najbliższych latach?

Studiując historię ma się nieodparte wrażenie, że rzeczy się powtarzają. Politycy oscylują pomiędzy skrajnym rozdawnictwem (czyt. socjalizm pełną krasą) a totalitaryzmem (czyt. siłowe próby utrzymywania status quo, które zawsze kończą się fiaskiem, ponieważ meritum kontroli nie tkwi w przemocy i zastraszaniu, lecz w posiadaniu wsparcia jak najszerszego grona ludzi). Po każdej wojnie przychodzi refleksja, aby już nigdy mordy i holokausty się nie powtórzyły, co rodzi szereg instytucji i organizacji o charakterze humintarnym. Mamy wtedy parę lat spokoju, aby za jakiś czas na powrót chwycić za broń. Fritjof Capra oraz szereg nauk, które nie cieszą się popularnością w mainstreame już dawno dowiódł, że takich par czynników, pomiędzy którymi oscyluje ludzkość jest całe mnóstwo. Patriarchat i matriarchat. Ruchy konserwatywne i ruchy liberalne. Konsumpcjonizm z hedonizmem oraz stoicyzm z duchowością. Naukowa synteza oraz naukowa analiza. Podejście holistyczne i podejście redukcjonistyczne. I tak dalej...

Wreszcie pieniądz. Ten oscyluje pomiędzy towarowym i posiadającym jakość oraz śmieciem, którego główną cechą jest możliwość kreowania w nieskończoność. Wszystko jest sinusoidą. Znajomość historii pozwala mieć lepsze rozumienie, co do tego jak blisko jesteśmy szczytu amplitudy. Innymi słowy, historia pozwala nam rozumieć jak bardzo forma nowych pieniędzy będzie podobna do tych ze standardu metali szlachetnych a jak do współczesnych papierowych śmieci.

22 marca 2019

Krótka historia złota w XX wieku

Dziś nagranie, w którym wystąpiłem z Piotrem Kwietniem w ramach Jam Trading Session Live. Opowiadamy zwięźle i na temat tego jak złoto zostało wyrzucone poza monetarną burtę w XX wieku.


18 marca 2019

Pierwsza tego typu polska książka

O ile mi wiadomo do tej pory tylko jeden polski autor napisał książkę o inwestowaniu w metale szlachetne. Choć jest merytoryczna i ciekawa, nie ociera się o historię tak bardzo jak nowo wydana książka w Wydawnictwie Złote Myśli. Po pięciu latach studiowania historii ekonomii i nie tylko udało mi się skończyć i wydać książkę poświęconą inwestowaniu w metale szlachetne. Dziś jest jej premiera i gorąco polecam ten materiał.

W trakcie pisania dociekliwie szukałem informacji, które pozwolą mi na znalezienie odpowiedzi na standardowe jak i nietuzinkowe pytania związane z rynkiem metali szlachetnych. Każdy kto sięgnie po książkę dowie się:

1. Dlaczego metale MUSZĄ drożeć i jak bardzo wysoko są w stanie wspiąć się na wykresach cenowych?
2. Dlaczego zdecydowana większość ludzi nie ma świadomości tego, że złoto wraca do łask i dlaczego tylko mniejszość może wykorzystać szansę związaną ze wzrostami cen metali szlachetnych?
3. Czemu banki centralne wielu krajów kupują złoto "na potęgę"?
4. Co GWARANTUJE, że wartość papierowych pieniędzy spada i spadać będzie?
5. Jak wygląda proces produkcyjny sztabek i monet ze srebra i złota.



I wiele wiele innych, choćby takich jak:

6. Jak Rothschildowie przygotowali się do standardu złota?
7. Jak wielki poziom braku przewidywalności i inteligencji posiadają politycy większości krajów i wszelkich pokoleń
8. Dlaczego wielka różnica pomiędzy ceną złota i srebra (tzw. gold silver ratio) to nieprzemyślany w pełni i w prowadzający w błąd argument za szaleńczym wzrostem ceny srebra i co dokładnie musi się stać, aby wysokie gold silver ratio przełożyło się na fenomalny wzrost ceny srebra?
9. Jak towarysze Bierut, Gomułka, Gierek i Jaruzelski zdemontowali strukturę wartości polskiej złotówki i jak w tym wszystkim zachowywało się złoto?
10. Czym naprawdę jest inflacja, jak banki i współczesne paradygmaty ekonomiczne wprowadzają w błąd w tej materii?

Polecam i zapraszam do lektury!

A wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w metale zapraszam do naszego sklepu online, który już niebawem zostanie otwarty: https://chojnackikwiecien.pl/