20 września 2011

Czemu srebro osiągnie zawrotne ceny? Część 1

Czemu srebro osiągnie zawrotne ceny?





Wrzesień 2011, złoto w cenie 1800$/oz. Kupować czy nie? A co jeśli to bańka? A co jeśli ta bańka pęknie? Kto ma na to wszystko wpływ? I co w końcu ze srebrem?

Kryształowej kuli niestety na Allegro kupić nie można. W innych miejscach również nie ma takiej możliwości. Nie ma więc sposobu na ujrzenie przyszłości ze 100% pewnością. Mamy jednak dane historyczne oraz możliwości dokonywania analizy. Mamy również stare mądre przysłowie, zgodnie z którym Historia się lubi powtarzać. I to jest nasz fundament

Dlaczego cena srebra osiągnie więc zawrotną wysokość?

Powodów jest kilka i trzeba je przedstawić w skrócie...

Metale szlachetne jako jedyne mają charakter realnego pieniądza.

Złota i srebra dodrukować po prostu nie można. Stąd są one odporne inflację. Można powiedzieć, że cena metali szlachetnych jest funkcją ilości papierowej waluty w obiegu. Im jest jej więcej, tym mniejszą ma wartość, a metal tym bardziej jest cenny.

Aby się o tym przekonać na początek wystarczy wpisać np. francuskie l'argent (srebro) w wyszukiwarkę google i zobaczyć jakie obrazy się pojawią.

Większość Państw na świecie pogrąża się w długu. Na naszym własnym podwórku miejsca na zegarze długu publicznego jeszcze się nie skończyły. Tu możesz sprawdzić ile jesteś winny Państwu... Tak więc im większy dług Państwa, tym przyśpieszenie wzrostu inflacji coraz bardziej prawdopodobne, a wraz z tym cen złota i srebra.

Państwo od lat (pokazuje to historia wielu ostatnich stuleci) chcąc spłacić swoje długi wywołuje hiperinflację. W ten właśnie sposób postępują rządy na całym świecie. Nasze jednak zadłużenie to kropla w morzu w porównaniu z tym ile mają do spłacenia obywatele Stanów Zjednoczonych. W momencie pisania wynosi on 14.744.199.000.000 $. Ostatnich 6 cyfr nie wpisujemy dokładnie bo zmieniają się zbyt szybko. Sprawdź sam.

Wspomniane było, że wartość metali jest niejako funkcją ilości pieniądza papierowego, który został wpuszczony do obiegu. W tym momencie nietrudno stwierdzić, że im więcej waluty tym wyższe ceny metali. Jak się to ma jednak do srebra i złota? Otóż tak, że metale te (i nie tylko) są wyceniane na największych giełdach surowców właśnie w dolarach. Tak więc im więcej dolarów w obiegu, tym wyższe ceny metali szlachetnych. Jest to oczywiście dość duże uproszczenie, ale tak mniej więcej to działa.

Metale szlachetne nie mogą być skopiowane i powielone. Ich wartość jest obiektywna i nie podlega w tym sensie wpływowi człowieka. Z tego więc powodu kiedy papierki tracą wartość, złoto i srebro staje się jedynym prawdziwym pieniądzem, jedyną rzeczą, który umożliwia wymianę towarów i usług.

A na deser obrazy hiperinflacji, do której zmierza polityka Stanów Zjednoczonych i nie tylko...


źródło zdjęcia: link


źródło zdjęcia: link

źródło zdjęcia: link

źródło zdjęcia: link


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz