27 lutego 2015

Kto oponuje wobec standardu złota?

Czy powrót do standardu złota jest możliwy? Chcąc odpowiedzieć na takie pytanie trzeba mieć nie lada wiedzę, nie lada przenikliwość i nie lada rozumienie zjawisk ekonomicznych. Zdrowy rozsądek oraz znajomość mechanizmów współczesnych finansów podpowiadają, że bankom i rządom standard złota jest wyjątkowo nie w smak. I jest w tym dużo prawdy. Czy są jakieś fakty na ten temat czy tylko domniemania?

źródło: link

22 lutego 2015

Powtarzanie się historii. Czy pieniądz może stracić wartość po raz kolejny?

Studiowanie historii potrafi przekonać wnikliwego badacza, że meritum zjawisk nie ulega zmianie. Zmienia się jedynie forma zewnętrzna. Podajmy prosty przykład. Pierwotnie istniało niewolnictwo. Mówienie o wolności jednostki w czasach sprzed tysięcy lat było oczywiście farsą. Rzymianie potrafili wzniośle dywagować o wolności jednostki, ale historia pokazuje, że posiadanie ludzi, którzy służyli im wbrew własnej woli było dla Rzymian całkiem inną parą kaloszy. Z czasem pojawił się feudalizm, w którym chłopi mieli ponoć większe prawa i mogli na własny użytek uprawiać część gruntów. W praktyce byli związani z ziemią i Panem w taki sam sposób jak niewolnik z właścicielem realizując kluczowe założenie niewolnictwa - WYZYSK EKONOMICZNY. W dobie kapitalizmu ludzie są z litery prawa wolni, zaś przynależność do kogokolwiek jest prymitywna i niemoralna. Dziś nikt nie jest zmuszany do pracy dla kogokolwiek. No chyba, że ma dług, np. w postaci kredytu hipotecznego. Takich ludzi w samej Polsce są setki tysięcy. Oczywiście można powiedzieć, że "kredytowe zniewolenie" jest dobrowolne. "Cwaniackie numery" wobec frankowców pokazują jednak, że owej dobrowolności nie towarzyszyła pełna transparentność zasad gry. To tylko jeden z przykładów, ale meritum wciąż to samo... zniewolenie ekonomiczne.

źródło: link

16 lutego 2015

Czy rynek srebra może ulec zakorkowaniu?

Mowa o srebrze namacalnym, pod postacią sztabki lub monety. Aby nie można było srebra nabyć swobodnie u dealera – internetowo lub stacjonarnie – popyt na biały kruszec musiałby przewyższyć podaż. Czy to jest możliwe? Okazuje się, że tak.

źródło: link

10 lutego 2015

Czy zły jest metal czy człowiek?

Polecam film, który opowiada o różnych aspektach oddziaływania metali szlachetnych. Obiektem tego oddziaływania jest oczywiście człowiek.

7 lutego 2015

Krótkie słowo na niedzielę

Kiedykolwiek pojawiają się wśród ludzi niszczyciele, zaczynają od niszczenia pieniędzy, bo to one są ochroną człowieka i bazą moralnej egzystencji. Niszczyciele zabierają złoto i dają jego właścicielom w zamian plik fałszywych papierów. To zabija obiektywne kryteria i oddaje ludzi w arbitralną władzę arbitralnych decydentów o wartościach. Złoto było wartością obiektywną, ekwiwalentem wyprodukowanego bogactwa. Papier jest kredytem na nieistniejące bogactwo, wspartym przez karabin wycelowany w tych, którzy mają je wyprodukować. Papier jest czekiem wystawionym przez grabieżców działających w świetle prawa w ciężar konta które nie należy do nich: cnoty ofiar. Proszę czekać dnia, w którym czek zostanie zwrócony z napisem „debet”*.

źródło:link

6 lutego 2015

Co w sensie ekonomicznym odróżnia metal od banknotu?

Frederic Bastiat, francuski ekonomista wolnorynkowy o dość nietuzinkowym umyśle powiedział:

Człowiek odczuwa wstręt do trudu i cierpienia. Tymczasem natura skazuje go na cierpienie z powodu niedostatku, jeśli nie podejmie trudu pracy. Pozostaje mu zatem jedynie wybór pomiędzy tymi dwiema nieprzyjemnymi rzeczami. Co zrobić, żeby ich obu uniknąć? Jest tylko jeden sposób, i nie będzie innego: korzystać z pracy bliźnich.

źródło: link

2 lutego 2015

Wywiad

Jakiś czas temu zostałem zaproszony do wywiadu. Przeprowadził go ze mną znany w branży, Pan Przemek Słomski. Dziękuję mu za chęć wysłuchania i rozmowę o różnych aspektach ekonomii, podyskutowania o tym co piszczy w trawie metali szlachetnych, a także podywagowania o wszelkich innych istotnych dla nas Polaków rzeczach.

Wszystkich ciekawych tego jak powstała Mazowiecka Mennica Inwestycyjna, jak moim zdaniem potoczą się losy gospodarek, ZUSu oraz metali szlachetnych zapraszam do przeczytania wywiadu.


źródło: link

1 lutego 2015

Jak złoto i srebro są ze sobą powiązane? Cena srebra w najbliższych miesiącach.

Miesiąc temu pisałem na temat relacji cenowej złota i srebra. Dziś co nieco o ich korelacji oraz wynikającym z tego potencjalnym wzroście ceny srebra.

źródło: link