27 lutego 2015

Kto oponuje wobec standardu złota?

Czy powrót do standardu złota jest możliwy? Chcąc odpowiedzieć na takie pytanie trzeba mieć nie lada wiedzę, nie lada przenikliwość i nie lada rozumienie zjawisk ekonomicznych. Zdrowy rozsądek oraz znajomość mechanizmów współczesnych finansów podpowiadają, że bankom i rządom standard złota jest wyjątkowo nie w smak. I jest w tym dużo prawdy. Czy są jakieś fakty na ten temat czy tylko domniemania?

źródło: link
Dziś krótki fragment z książki poświęconej temu zagadnieniu, który nawiązuje do próby powrotu do standardu żółtego kruszcu kilkadziesiąt lat temu. Wytłuszczenie w tekście moje. Od siebie dodam jedynie, że sprawa wcale nie straciła na aktualności...

Polityczny i gospodarczy program stworzenia rzeczywistego standardu złota w Stanach Zjednoczonych – nowego międzynarodowego standardu złota wprowadzonego w wyniku przedsięwzięć reformatorskich – zależy w znacznej mierze od klimatu politycznego i ekonomicznego. Jestem przekonany, że gdyby inflacja związana z wojną koreańską trwała dłużej, propozycja Misesa spotkałaby się z żywszym zainteresowaniem. 

Moje przekonanie, że okresy zaburzeń pieniężnych zawsze przyczyniają się do tego, iż złoto wskazuje się jako najwłaściwsze rozwiązanie, utwierdziło się w związku z działalnością Komisji Złota (Gold Commission) powołanej niedawno przez Kongres, w której miałem zaszczyt uczestniczyć. Powołano ją w reakcji na wysoką stopę inflacji pod koniec lat 70. i coraz wyraźniejsze głosy opinii publicznej domagającej się przywrócenia złotu należnej mu funkcji pieniądza.

Większość ludzi wie o Komisji Złota tylko to, co przekazała opinii publicznej prasa, mianowicie że odrzuciła możliwość przywrócenia standardu złota. Myślę, że prawda jest bardziej złożona. Politycy i przedstawiciele banku centralnego byli tak zaniepokojeni powołaniem tej instytucji, że zrobili wszystko, by znaleźli się w niej keynesiści i monetaryści. Jako obrońcy istniejącego porządku nie chcieli, by złoto stało się zagrożeniem dla wyznawanych przez nich wygodnych teorii o naukowym zarządzaniu pieniądzem i planowaniu makroekonomicznym. Gwałtowne spowolnienie średniego wzrostu cen w czasie ostatniej recesji ponownie odwróciło uwagę od gruntownej reformy pieniądza, ale nie mam wątpliwości, że kiedyś obecny niestabilny system ponownie się załamie i znów powstanie jakaś Komisja Złota.*

* Ron Paul, Polityczny i gospodarczy program powrotu do prawdziwego standardu złota. W: Austriacy o standardzie złota. L. Rockwell (red.), Instytut Ludwiga von Misesa, Warszawa, 2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz