3 marca 2012

Państwo a metale szlachetne

Historia pokazuje, że rząd potrafi czy to znacjonalizować instytucję (np. bank) czy to zakazać posługiwania się złotem i srebrem, czy nawet celem spłacenia długu uruchomić drukarki na 3 zmiany. Było tak nie raz i nie dwa. Rządy są w tym bezwzględne, albowiem "wiedzą lepiej" co jest właściwe dla dobra ogółu, a właściwe decyzje wymagają w końcu stanowczości. 

źródło: link

Ale co nas skłania do pisania o tym? Skłania nas tekst, który pojawił się w sieci, a który dotyczy jednej z placówek polskiego Urzędu Skarbowego. Czytamy w nim, że "Z Andrzeja Żydka, inspektora warszawskiej skarbówki, który ujawnił patologię w urzędzie, zrobiono kozła ofiarnego".

Otóż skłania to do pewnej refleksji, która w dziwny sposób może być spójna ze stwierdzeniem jednego z bohaterów trylogii J.R.R. Tolkiena:

"Dziwnymi mocami rozporządzają nasi wrogowie, dziwne też mają słabości - odezwał się Théoden. - Z dawna się jednak powiada: "Zło samo sobie często zło wyrządza."*

Jeśli dana instytucja, człowiek bądź jakikolwiek inny podmiot atakuje kogoś lub coś co stanowi jego nieodłączną część to do czego może on być skłonny kiedy określone działanie będzie trzeba wymierzyć w obywateli? Nie chcemy straszyć, nie chcemy krakać, ale fakty mówią same za siebie.

Wyjaśnienia bieżącej kryzysowej sytuacji wielu państw są przedstawiane na wiele sposobów. A to zbyt szybko rosnący dług, a to niegospodarność, a to złe przepisy, a to spekulacje, a to działania poprzedniego rządu, a to Grecja, itd. itp. Za wszystkimi tymi "przyczynami" stoją jednak
decyzje realnych osób. Jakie motywy nimi kierują skoro krzywdzą prawdziwych ludzi, a tłumaczy się to następnie dobrem ogółu, sprawiedliwością społeczną, wyrównaniem szans, powrotem do stabilizacji, wzrostem gospodarczym i innymi wiecznie populistycznymi hasłami.
W czasach destabilizacji jedno jest pewne: wzrost cen metali szlachetnych. Tak mówi historia, a jak wiadomo lubi się ona powtarzać.

Dziś nie wyciągamy wniosków, ale stawiamy pytanie: jeśli inflacja i wzrost zadłużenia wymkną się spod kontroli, to do czego będzie zdolne Państwo, które chcąc ustabilizować sytuację, zacznie działać "w imię dobra ogółu"? W prawdzie tak być nie musi, ale może... Póki co największego kopniaka dostał KGHM :/



* Źródło: J.R.R. Tolkien, Władca Pierścieni: Dwie Wieże.