4 marca 2013

Punkt widzenia a punkt siedzenia, czyli co Schiff i Rastani myślą o recesji

Dziś 25 minut z gwiazdami finansów, a mianowicie Allesio Rastanim oraz Peterem Schiffem. Ciekawy wywiad, w którym punktem wyjścia do dyskusji są premie dla bankierów.


Dyskusja zaczyna się właściwie w 3:20. Ku mojemu zaskoczeniu Rastani i Schiff mieli punkty ścięcia, co zasługuje na uwagę, gdyż daje do myślenia. Dla osób, którym całego klipu oglądać się nie chce przedstawiam wybiórczo puenty obu Panów.

Peter Schiff

To nie rząd, lecz udziałowcy i inwestorzy powinni decydować o premiach dla bankierów.
Rząd popełnił błąd udzielając bailoutu bankom, którym powinno pozwolić się na bankructwo.
Rząd i banki centralne stworzyły warunki, które zaowocowały bieżącą sytuacją. Ich ingerencja powinna być niska, a rynek powinien sam sobie poradzić, w tym takie instytucje jak prywatne banki.

Czyli poglądy Schiffa się nie zmieniły.

Alessio Rastani...

... nie ma nic przeciwko premiom. Podkreśla jednak, że bankierzy bawią się jak hazardziści nie swoimi pieniędzmi i z tym właśnie się nie zgadza.

Punktem ścięcia rozmówców była kwestia udzielania bailoutów dla banków. Zdaniem Rastaniego, nie interweniując i pozwalając bankom na upadek wywołać można depresję tak głęboką, że aż trudną do pomyślenia. Zaznacza jednak, że dzięki recesji można wejść na rynek kupując aktywa znacznie przecenione.

W odpowiedzi Schiff stwierdza, że w kontekście makroekonomicznym recesja jest niezbędna, aby zbalansować gospodarkę, która jest zaburzona. Tymczasem rządy przez swoje interwencje nie pozwalają na naturalną reakcję rynku jaką jest recesja.

Tak więc Rastani widzi w recesji możliwość nabycia aktywów po dość obniżonej cenie. Schiff z kolei postrzega kryzys i recesję jako naturalne i konieczne procesy pozwalające na powrót ekonomii do zdrowia, przy czym głównym podmiotem, który temu zapobiega jest rząd.

A że co człowiek myślący człowiek to odrębny punkt widzenia, to niech każdy sam wyciąga wnioski na temat: konieczności recesji, pożytków i strat z niej płynących, premii dla bankierów.

Pani, która pojawiła się w wywiadzie stwierdziła, że bailouty są potrzebne. Tyle na jej temat.