28 listopada 2013

Spadki cen metali a koszty wydobycia: srebro

Cena złota i srebra poszła mocno w dół. Przysparza to nie lada dylematów inwestorom. Czy sprzedać ze stratą to co kupiłem w ostatnich 2 latach? Czy nie stracę jeszcze więcej? Czy kupować srebro i złoto, skoro ich cena idzie w dół? A może właśnie kupić w zgodzie z powiedzeniem Bój się, gdy inni są chciwi, i bądź chciwy, gdy inni się boją?

źródło: link

Jak bardzo ceny srebra i złota mogą pójść w dół? 

Znając odpowiedź (oczywiście do pewnego tylko stopnia) na to pytanie jest nam łatwiej myśleć o przyszłości. Dziś warto przyjrzeć się srebrnemu kruszcowi, tym bardziej, że w ostatnich dnia jego cena skierowała się nieco na południe.

Stare irlandzkie powiedzenie mówi, że Tęcza przychodzi tylko po burzy. Sama giełda to przecież tęcza i burza na zmianę. Góra, dół. Hossa, bessa. Metale szlachetne przechodzą w tej chwili właśnie przez burzę, dołki, bessę.

Poza mądrościami ludowymi do naszej dyspozycji są jeszcze informacje oraz logika.

Srebro jest towarem handlowym. Ktoś je wydobywa. Jest na nie popyt. Jeśli jednak cena rynkowa przewyższa cenę produkcji danego dobra to przestaje się ona opłacać. Działalność przedsiębiorstwa traci rację bytu. Jej celem jest zysk, a nie strata. Jeśli sprzedaż złota lub srebra ma przynosić stratę wówczas nie ma sensu prowadzić wydobycia.

Co się wówczas dzieje? Oczywiście spada podaż. Zgodnie z prawami uniwersalnymi cena metalu w takiej sytuacji powinna pójść w górę.

Ceny metali są sztucznie zaniżane. Doprowadza to do nieopłacalności wydobycia. Wiele firm zajmujących się wydobyciem srebra zbliża się do granicy opłacalności.

Wskaźnikami mówiącymi o kosztach wydobycia danego metalu są tzw. all in cost oraz all in sustaining cost. Są to dwie metody wycenienia kosztów wydobycia zaproponowane przez World Gold Council.

Dostępne materiały podają różne oszacowania, co do cen wydobycia srebra w największych spółkach zajmujących się tym kruszcem. Jedno z badań podaje, że oscylują one średnio od 10$ do 30$. Przy bieżącej rynkowej cenie srebra część spółek schodzi zatem "pod kreskę".

Zgodnie z raportem Dundee Capital Markets* średni koszt wydobycia uncji srebra dla badanych spółek wyniósł ponad 20$. Spektrum kosztów oscylował u badanych spółek w ostatnim czasie pomiędzy 12$ a 30$. Połowa analizowanych spółek nie potrafiła zejść w ostatnim kwartale poniżej 19,89$ jako koszcie wydobycia uncji srebra.

źródło: link

W roku 2011 i 2012 podaje się, że koszt wydobycia uncji srebra przekraczał średnio 20$, gdzie pod uwagę brano duże spółki zajmujące się wydobyciem srebrnego metalu.

źródło: link

Ile dziś kosztuje srebro? W tej chwili jest to 19,71$.

Same spółki nie zawsze podają koszt wydobycia srebra. Do tych, które to robią należy m.in. Fortuna Silver Mines Inc., która wydobywa kruszec w Meksyku oraz Peru. Ich wskaźniki kosztów wydobycia w 2013 roku oscylują pomiędzy 15$ a 24$.

Konkluzja

Te spółki, które potrafią zejść poniżej 19,73$ mogą odnotowywać zyski. Reszta schodzi pod kreskę. Jeśli cena rynkowa srebra będzie dalej spadać to kopalnie zaczną zwijać interes. Mogą jeszcze alternatywnie jechać "po kosztach" lub "pod kreską" na przetrzymanie, aż cena zacznie się odbijać.

Do tego czasu sytuacja ujawnia drugą stronę srebrnego medalu: możliwość nabycia srebra w niższej cenie.

* Wyłączając z badanej próbki Silver Wheaton.