21 marca 2014

Informacja branżowa ze szczyptą filozofii

Ponad 200 lat temu Friedrich von Schlegel pisał następująco o złocie i srebrze:

źródło: link

Często podziwiałem w milczeniu obiektywność złota, a nawet, jeśli wolno mi to wyznać, adorowałem ją (...). Wszędzie tam, gdzie znajdziemy choć podstawowe wykształcenie i oświecenie, srebro i złoto są zrozumiałe, zaś przez złoto zrozumiałe stają się pozostałe rzeczy tego świata. Gdyby każdy artysta posiadał owe materiały w dobrej jakości, musiałby pisać swe dzieła na płaskorzeźbach - złotymi literami na srebrnych tablicach. Któż śmiałby odrzucić tak pięknie wydrukowane dzieło, twierdząc chamsko, że jest niezrozumiałe?*

Około półtora wieku później John Maynard Keynes określił złoto słynnym już mianem barbarzyńskiego reliktu. Zasugerował niejako, że ów żółty metal nie tylko nie jest funkcjonalny dla społeczeństw i gospodarek, ale posiada niejako niski, o ile nie wulgarny charakter.

Nie nam oceniać na ile brutalne jest stosowanie złota. Dla tych jednak, którym bliższe są stwierdzenia niemieckiego poety i filozofa, aniżeli brytyjskiego ekonomisty przedstawiamy zapowiedź poszerzającej się oferty naszej mennicy. Sztabka złota 5g. Wkrótce dostępna w ofercie przerobu złomu. Gorąco polecamy!


* Schlegel, Friedrich, Über die Unverständlichkeit, w: Kritische Ausgabe, red. E. Behler, J.-J. Anstett, H. Eichner, t. 2, Munchen-Paderborn-Zurich 1967, za: Horisch, Johen, Orzeł czy reszka. Poezja pieniądza, (2010). Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych.