7 grudnia 2012

Dobre wiadomości z rynku wydawniczego

Dziś mały przerywnik w dociekaniach nad szeroko pojętymi rynkiem i gospodarce, na rzecz dobrych wiadomości z rynku wydawniczego. Zacznijmy od cytatu:

Bujanie ekonomistów w obłokach bierze się z niemal powszechnego przyjęcia za pewnik teorii Johna Maynarda Keynesa, niesamowicie mądrego brytyjskiego ekonomisty z pierwszej połowy ubiegłego wieku, który miał jednak wyjątkowo głupie wyobrażenie o przyczynach rozwoju gospodarczego. Keynes dokonał sztuki, która udaje się nielicznym - przekonał wszystkich, że coś w istocie banalnie proste jest niezwykle skomplikowane.

źródło: link

Cytat pochodzi z wydanej w ubiegłym miesiącu w Polsce książki, której autorami są bracia Schiff, a więc owiany sławą już Peter oraz Andrew. Tytuł brzmi Gospodarka Rozwój Krach Na czym to polega? Nie polecamy tej książki w celach zarobkowych, w żaden sposób nie uczestniczymy w jakimkolwiek programie sprzedażowym i nie jesteśmy pośrednikami w sprzedaży tej pozycji. Rekomendujemy tą książkę, ponieważ jest naprawdę wartościowa.

Nasza recenzja będzie krótka: jeśli interesują Cię podstawy ekonomii przedstawione w sposób inteligentny i zabawny, a do tego nie boli Cię myślenie ta książka może być dla Ciebie. Jeśli przekonują Cię bzdury opowiadane w mediach, żywisz się plastikiem, plotkami o próżnych narcystycznych celebrytach oraz kłamstwami na temat rzekomo pokojowych misji w różnych częściach świata, kup lepiej książkę kucharską Bogusława Lindy. Książka Schiffa upraszcza (NIE banalizuje) ekonomię, ale w taki sposób, aby zachęcić do myślenia i stawiania pytań, do których nie zmusza nas informacja medialna. Informacja, której brzmienie jest celowo formułowane w taki sposób, aby ZABIĆ ANALIZĘ. Książka Schiffa, w przeciwieństwie do bezmyślnych mediów zmusza do refleksji. A stąd już tylko kilka kroków do dostrzeżenia obłędu w jakim żyją ludzie podejmujący decyzje polityczne i gospodarcze.

Informacja o wydaniu tej książki w Polsce jest dodatkowo o tyle pozytywna, że do tej pory pozycja ta była dostępna jedynie na zamówienie zza granicy. Zamawiając przez Empik trzeba było zapłacić min. dwu krotność jej bieżącej ceny w wersji polskiej (co i tak wciąż było warte swojej ceny).

Druga pozytywna informacja z rynku wydawniczego to premiera nowego wydania Ekonomii w jednej lekcji. Absolutna klasyka. Henry Hazlitt w szczytowej formie obala głupie mity dotyczące rozwoju gospodarczego, regulacji cen, budowania rynku pracy, a także tłumaczy podstawowe mechanizmy dotyczące rozwoju, działania rządu, które rzekomo pomagają budować dobrobyt realnie jednak go niszcząc i wiele innych. Kolejna z książek, dzięki której percypując mainstreamowe wiadomości dotyczące ekonomii i polityki rozumie się iluzję, zakłamanie i niekompetencję osób pociągających za sznurki.

źródło: link

A na koniec w sprawie książki zajmie głos Friedrich August von Hayek:

To wybitne dzieło. Autor koncentruje się na najistotniejszych zagadnieniach, wykazując się wyjątkową odwagą i niezwykłą uczciwością. Nie znam żadnej innej książki wydanej w XX wieku, z której inteligentny laik mógłby się nauczyć tak wiele i tak szybko o podstawowych prawdach ekonomicznych.